بهتربن گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از محصولات کشاورزی محبوب و پرمصرف در ایران می باشد که علاوه بر تازه خوری، فرآورده های مختلفی از این محصول مانند رب و سس گوجه فرنگی تولید و به مصرف می رسد، بطوری که گوجه فرنگی در میان سایر محصولات کشاورزی از نظر سطح کشت گلخانه ای ….

بهترین ارقام بذر گوجه فرنگی

مقدمه

گوجه فرنگی یکی از محصولات کشاورزی محبوب و پرمصرف در ایران می باشد که علاوه بر تازه خوری، فرآورده های مختلفی از این محصول مانند رب و سس گوجه فرنگی تولید و به مصرف می رسد، بطوری که گوجه فرنگی در میان سایر محصولات کشاورزی از نظر سطح کشت گلخانه ای رتبه اول را دارد. بطور کلی سطح زیر کشت این محصول در ایران حدود ۱۳۰ هزار هکتار و مقدار تناژ تولید این محصول ۵۶۶۷ تن می باشد.

گیاه گوجه فرنگی بیش ۷۵۰۰ رقم دارد که این ارقام از نظر شکل، اندازه، رنگ و طعم میوه باهم فرق می کنند.  اهمیت اقتصادی این گیاه موجب شده است که تحقیقات ژنتیکی زیادی در مورد گوجه فرنگی صورت گیرد و این گیاه اولین گیاه تراریخته مجاز مصرف تولید شده باشد. در نتیجه این تحقیقات ارقام اصلاح شده مختلفی از گوجه فرنگی تولید شده است که خصوصیات متنوعی جهت سازگای با اغلب شرایط آب و هوایی و مقاومت به آفات و بیماریها  دارند.

کشاورزان محترم باید توجه داشته باشند که در تمامی زراعت ها و بخصوص گوجه کاری انتخاب ارقام مناسب اصل اولیه و پایه در کشاورزی می باشد. با توجه به اینکه تمامی موارد مصرفی در کشاورزی از قبیل زمین، کود، سم، آب و ادوات کشاورزی بروی بذر کاشته شده در زمین هزینه می شود بنابراین انتخاب رقم مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. با نگاه به این آمار که میزان تناژ گوجه فرنگی در ایران حدود ۳۵ تن بر هکتار در مقایسه با ۶۰ تن در هکتار در آمریکا، ایتالیا و اسپانیا می تواند بیانگر اهمیت انتخاب بذر مناسب در جنبه ای از این اختلاف باشد.

بناربراین کشاورزان گوجه کار برای تولید اقتصادی و سود آور این محصول باید ارقام مناسب با شرایط آب و هوای منطقه کشت، شرایط خاکی، نوع آبیاری و مقدار آب در دسترس و بازار پسند را انتخاب کنند. برای آشنایی با برخی از بهترین ارقام گوجه فرنگی در ایران در ادامه این مقاله مار را همراهی کنید.

بذر گوجه فرنگی

معرفی بهترین ارقام گوجه فرنگی؟

ارقام تولید شده گوجه فرنگی می توان در گروه های مختلفی دسته بندی کرد. یک دسته بندی براساس اندازه میوه بصورت میوه کوچک (چری) و میوه بزرگ می باشد. دسته بندی مورد استفاده در این مقاله براساس نوع کشت می باشد که می تواند بصورت فضای باز (محدود) و گلخانه ای (نامحدود) باشد.

بهترین ارقام فضای باز گوجه فرنگی

رقم ۸۳۲۰

پرطرفدار ترین رقم گوجه در چند سال اخیر است. میان رس، بسیار پربار، گرد و صادراتی، نمره سفتی میوه: ۵ از ۸، بسیار مقاوم به آفت و بیماری

رقم برنتا

رقم برنتا محصول شرکت سمینیس، رقمی نسبتا زود رس و پرباده بوده که میوه بلوکی شکل دارد. این رقم برای کشت فضای باز بوده و نسبت به شوری و بیماری و آفات ومقاومت خوبی دارد.

رقم بریویو

رقم بریویو محصول شرکت سمینیس و از ارقام بازار پسند در ایران می باشد. این رقم نسبتا زودرس با باردهی بالا و مقاومت مناسبی نسبت به بیماریهای ویروسی دارد. میوه این رقم به شکل بلوکی و سفتی خوبی دارد.  نکته مهم اینکه این رقم نسبت به شوری حساس می باشد.

رقم باسیمو

رقم باسیمو شرکت سمینیس  یکی از ارقام بازار پسند در ایران می باشد که رقمی زود زرس، پر بار  با میوه های گرد متمایل به کشیده با سفتی بالا است. این رقم نسبت به آفات و بیماریها، گرما و شوری مقاومت خوبی دارد.

رقم سانسید ۶۱۸۹

رقم سانسید ۶۱۸۹ شرکت نانهمس یکی از ارقام معروف برای کشت فضای در ایران می باشد. این رقم پرباده میان رس بوده و دارای میوه تخم مرغی شکل و مقاومت بالایی به گرما و شوری خاک می باشد از اینرو رقمی مناسب برای کشت در مناطق جنوبی ایران است. همچنین این رقم مقاومت مناسبی به آفات و بیماریها دارد.  

رقم پریمو

این رقم محصول شرکت فلات ایران می باشد. رقم پریمو رقم میان رس با عملکرد بالا و میوه های گرد جهت کشت فضای باز بوده و میوه آن بصورت تازه خوری یا صنعتی قابل استفاده می باشد.

رقم متین

 رقم هیبریدی متین از شرکت هویزر، رقمی میان رس با عملکرد بالا می باشد که دارای میوه تخم مرغی شکل  با سفتی خوب بوده که بصورت تازه خوری مورد استفاده قرار می گیرد. این رقم نسبت به بیماریها، آفات و نماتد مقاومت خوبی دارد

رقم سما

رقم سما هیبریدی اماسیدز رقم میان رس با عملکرد بالا و برای کشت فضای باز می باشد. میوه این رقم بلوکی شکل بوده و به دلیل سفتی بالا میوه برای انبار داری بلند مدت مناسب می باشد.

رقم ساکاتا ۱۰۸۵۷

رقم هیبریدی ۱۰۸۵۷ ساکاتا، رقمی زودرس با باردهی بالا و حجم میوه بالا می باشد. میوه این رقم تخم مرغی شکل بوده و از سفتی مناسبی برخودار می باشد که به دو صورت تازه خوری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این رقم یکی از ارقام بازار پسند در ایران است.

رقم سرین

رقم هیبریدی سرین محصول شرکت سینجنتا، رقم میان رس با باردهی و حجم بار عالی می باشد. میوه این رقم گرد و از سفتی بالای برای انبار داری بلند مدت و حمل و نقل برخوردار می باشد. این رقم برای کشت فضای باز بوده و بوته های قوی آن مقاوم به بیماری و آفات می باشد.

رقم سوپر اوربانا

رقمی است متوسط تا دیررس با عملکرد عالی، میوه های گرد، گوشتی و سفت که برای مصارف صنعتی بسیار مناسب می باشد. این رقم برای کشت فضای باز در منطقه گرم و معتدل گرم سازگار بوده و از مقاومت خوبی نسبت به تنش های محیطی و آفات و بیماریها برخوردار می باشد.  

رقم ثمین

رقم هیبریدی ثمین محصول شرکت میلر، رقم زودرس با بازدهی و حجم بالا جهت کشت فضای باز می باشد. میوه این رقم بلوکی شکل بوده و سفتی مناسبی داردو برای مصارف تازه خوری و صنعتی مناسب می باشد.

رقم RFT

رقم هیبریدی ار اف تی سینجنتا رقم زودرس با عملکرد و حجم بالای محصول و برای کشت فضای باز می باشد. میوه این رقم بصورت بلوکی کشیده و برای مصرف تازه خوری می باشد.

رقم رد وسترن

رقم رد وسترن، رقمی دیررس با عملکرد بالا و حجم باردهی عالی می باشد. این رقم مناسب مناطق معتدل سرد و مقاوم به سرما پاییزه می باشد. میوه های این رقم ترش مزه و گوستی بوده و برای مصارف صنعتی مناسب می باشد.

رقم جی اس  GS 12

رقم هیبریدی جی اس شرکت سینجنتا رقم بسیار زودرس با باردهی عالی برای کشت فضای باز می باشد. میوه این رقم گرد و مناسب تازه خوری است.

رقم فرمونت

رقم هیبریدی فرمونت شرکن سینجنتا، رقم میانرس با باردهی عالی و مناسب کشت پاییزه و بهراه فضای باز می باشد. میوه های این رقم بصورت تخمرغی شکل کشیده و خوش مزه جهت مصرف تازه خوری است. این رقم نسبت به بیماری و افات و نماتد مقاومت خوبی دارد. 

رقم ریوگراند

رقم هیبریدی ریو گرند از ارقام دیررس برای کشت فضای باز می باشد. این رقم عملکرد بالای در تولید میوه های تخم مرغی شکل دارد. میوه های این رقم بسیار سفت بوده و برای انباری بلند مدت مناسب می باشد. این رقم نسبت به گرما و شوری خاک و بیمارهای مانند فوزاریوم مقاوم می باشد.  

گوحه فرنگی مرسین کشت

بهترین رقم های گلخانه ای

رقم نیوتن

رقم هیبریدی نیوتن محصول شرکت سینجنتا، یک رقم زودرس و مقاوم به سرما با عملکرد عالی برای کشت گلخانه می باشد. میوه این رقم گرد و خوش رنگ و برای تازه خوری مناسب است. این رقم بوته های قوی برای تولید طولانی مدت محصول دارد و نسبت به پژمردگی فوزاریومی و ورتیسلیومی و برخی از بیماریها مقاوم می باشد. 

رقم جگوار

رقم جگوار رقمی زودرس برای کشت گلخانه ای می باشد. این رقم دارای میوه های تخم مرغی شکل با خوشه بندی منظم، میوه های سفت و شیرین به اندازه ۱۰-۱۲ گرم و مناسب تازه خوری می باشد. میوه های این رقم مقاومت خوبی به ترک خوردگی دارد. 

رقم فسا

رقم هیبریدی فسا رقمی با عملکرد بالا و مناسب برای کشت گلخانه ای می باشد. میوه های این رقم گرد و با خوشه بندی خوب و به اندازه ۱۸۰ تا ۲۰۰ گرم می باشد. این رقم نسبت به بیماریهای مانند پژمردگی فوزاریومی و ورتیسلیومی و نماتد مقاومت خوبی دارد.

رقم چری سیتا

رقم هیبریدی چری سیتا رقمی مناسب کشت گلخانه با میوه های گرد به وزن ۱۰-۱۵ گرم  با خوشه بندی منظم بصورت گیلاسی می باشد. این رقم نسبت به بیماری های گیاهی مقاومت خوبی دارد.

رقم گلدی

رقم هیبریدی گلدی رقمی زود رس و مناسب کشت گلخانه ای با میوه های گرد به وزن ۱۸۰ تا ۲۲۰ گرم می باشد. میوه های این رقم برای تازه خوری مناسب بوده و این رقم به بیماریهای پژمردگی فوزرایومی، ورتیسلیومی و برخی از ویروس ها و نماتد مقاوم می باشد.

رقم دافینیس

رقم هیبریدی دافینیس شرکت سینجنتا، رقمی زود رس و مناسب کشت گلخانه با میوه های گرد و قرمز و به وزن ۲۲۰ گرم می باشد. میوه های این رقم سفت بوده و برای انبار داری بلند مدت و صادرات مناسب می باشد. این رقم نسبت به بیماریها مقاومت خوبی دارد.

 رقم روبی

رقم هیبریدی روبی، رقمی زود رس برای گلخانه می باشد. میوه های این رقم گرد، به وزن ۸۰-۱۰۰ گرم، سفت و مناسب صادرات و انبار داری بلند مدت می باشد. این رقم نسبت به بیماری های گاهی مقاوم بالای دارد.

رقم رسیلویانا

رقم هیبریدی سلویانا رقم میانرش و مناسب کشت گلخانه با میوه های گرد و به وزن ۱۸۰ تا ۲۰۰ گرم می باشد. میوه های سفت و خوش رنگ این رقم مناسب تازه خوری و صادرات  می باشد.

رقم نمارین

رقم هیبریدی نمارین رقم با عملکرد بالا مناسب کشت گلخانه بوده و بوته های دارای مقاومت بالای به سنگینی خوشه دارد. میوه های این رقم گرد و به وزن ۲۰۰ گرم و هر خوشه ۵ گوجه فرنگی شامل می شود. این رقم مقاومت خوبی به بیماری های گیاهی دارد. 

رقم نورا

رقم هیبریدی و زودرس نورا دارای میوه های گرد و درشت به وزن ۲۰۰ گرم می باشد. میوه های این رقم سفت و مناسب تازه خوری، صادرات و انبار داری بلند مدت می باشد.

گوحه فرنگی تجاری

جمع بندی:

با توجه به محدودیت های موجود در منابع و نهاده های کشاورزی، گوجه کاران عزیز باید توجه داشته باشند که انتخاب ارقام مناسب  با شرایط کاشت و شرایط محیطی اصل اولیه و مهم در کشت گوجه فرنگی می باشد. در بازار ارقام مختلفی از ارقام گوجه فرنگی برای کشت گلخانه ای و مزرعه وجود دارد که اغلب بصورت هیبریدی بود و از عملکرد بالای برخوردار می باشد که هریک از این ارقام ویژگی های خاص خود را دارند که کشاورزان قبل از کشت بایستی از میان آنها ارقام مناسب بسته به شرایط موجود و بازار انتخاب کنند.

سوالات متدوال شما+پاسخ

بهترین بذر ارقام گوجه فرنگی برای کشت مزرعه ای چیه؟

ارقام ۸۳۲۰، بریویو، باسیمو، ۶۱۸۹، متین و ۱۰۸۵۷ جز ارقامی می باشد که اخیر  بطور چشمگیری توسط گوجه کاران برای کشت این محصول مورد استفاده قرار می گیرد.

برای رفع مشکل پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی چکار کنیم؟

پوسیدگی گلگاه میوه گوجه فرنگی در اثر کمبود کلسیم ایجاد می شود برای رفع این مشکل توصیه می شود از نیترات کلسیم در آبیاری و کود های حاوی کلسیم بالا مانند کلبرون گرین هاس یا کلسیم ۳۴ گرین هاس  بصورت محلولپاشی در چندین نوبت استفاده شود.

برای جلوگیری از بوته میری نشا گوجه فرنگی در مزرعه چه کنیم؟

برای جلوگیری و  کنترل بیماری بوته میری نشا گوجه فرنگی توصیه می شود هنگام کاشت نشا در مزرعه، نصف قاشق چای خوری کاربندازیم اطراف خاک ریشه نشاء اضافه گردد.

برای افزایش اندازه و خوش رنگی میوه گوجه فرنگی از چه کودی استفاده گردد؟

برای افزایش اندازه و خوش رنگی میوه گوجه فرنگی از کود های حاوی درصد بالای پتاسیم و گوگرد در آب آبیاری و یا محلول پاشی استفاده گردد.

برای افزایش مدت انبار داری گوجه فرنگی چه کنیم؟

برای افزایش ماندگاری میوه گوجه فرنگی بایستی استفاده از کود های حاوی کلسیم مانند کلبرون، کلسیم ۳۴ و سیلیسم مانند سیلیکات پتاسیم را در برنامه کود دهی قرار دهید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ با کلیک روی ستاره به آن امتیاز دهید!

(بالاترین امتیاز ستاره از سمت چپ)

۰ ratings۰/۵

یوسف پناهندهAuthor posts

دکتری تخصصی بیماری شناسی گیاهی yousef_panahandeh@yahoo.com متخصص تغذیه گیاهی و دفع آفات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهمقالاتفروشگاهمشاوره