بازدید باغ در اسفندآباد ملارد

image

بازدید گیاهپزشکی حرفه ای تیم ما 

بازدید باغ ویلا در ارسطو صفا دشت

گزارش بازدید باغ 

در آذر ماه به درخواست باغدار بازدید کلی از شرایط باغ ویلا واقع در اسفندآباد ملارد توسط کارشناس گیاهپزشکی مجموعه مرسین کشت صورت گرفت. این باغ شامل مجموعه ای از درختان میوه شامل زردآلو، گیلاس، آلبالو، انگور، سیب و آلو و گیاهان زینتی مانند رز، یاس هلندی و کاج بود. در نگاه اول تراکم بیش ازحد و فاصله کم درختان میوه و گیاهان زینتی مشهود بود که این تراکم بالا همراه با آبیاری غرقابی سنگین موجب افزایش رطوبت در بهار و تابستان و بروز و تشدید بیماری لکه برگی و سفیدک سطحی، پوسیدگی ریشه و شانکر باکتریایی در برخی از درختان میوه بخصوص زردالو و گل زینتی رز گردیده است. از اینرو با حد المکان جابه جای برخی از گیاهان زینتی کاشت شده در لابه لای درختان میوه در باغ طی فصل زمستان می توان آرایش مناسبتری در باغ جهت کاهش تراکم و جریان بهتر هوا در داخل باغ ایجاد کرد. همچنین باغ از نظر بهداشت باغی شرایط مناسبی نداشت و با توجه به اعلام لکه برگی های که روی برگ های خزان شده بود توصیه گردید که بقایای گیاهی، برگهای خزان شده و علف های هرز موجود در باغ جمع آوری و به بیرون از باغ منتقل گردد.

به دلیل آبیاری غرقابی سنگین و قرار داشتن محل پیوند اغلب درختان در زیر خاک، برخی از درختان دچار پوسیدگی ریشه و طوقه در اثر بیماری فیتوفتورا شده بودند که جهت کنترل بیماری توصیه گردید در صورت امکان آبیاری با حجم کمتر آب و با فاصله زمانی کمتر صورت گیرد و همچنین در طی فصل رشد در چندین مرحله از قارچکش مناسب برای درمان و کنترل بیماری مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این در برخی از درختان زردآلو علائم بیمای شانکر باکتریایی مشاده گردید که با توجه به شدت آلودگی دستورلعمل لازم برای کنترل بیماری و تقویت درختان به باغدار ارائه گردید. همچنین به دلیل عدم کود دهی مناسب و بسنده کردن به مصرف کود دامی اغلب درختان میوه و گیاهان زینتی دچار ضعف عمومی از نظر کمبود عناصر غذایی شده بودند که برنامه غذایی کامل شامل چالکود و کودهی تکمیلی در طول رشد گیاهان به باغدار ارائه گردید.  

👥👥 برای مشاوره تماس بگیر!! 2-09020091290📞 09360493388📞

👥 برای مشاوره گیاهپزشکی کلیک کن 👥

پیشنهاد میکنیم تا چنانچه نیاز به مشاوره بیشتری در این خصوص دارید به این صفحه (فرم) را تکمیل کنید و وقت مشاوره با گیاهپزشک را رزرو فرمائید. به شما اطمینان می دهیم که با مشاوره از متخصصین ما به بهترین نتیجه ممکن خواهید رسید.

یوسف پناهندهAuthor posts

دکتری تخصصی بیماری شناسی گیاهی yousef_panahandeh@yahoo.com متخصص تغذیه گیاهی و دفع آفات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمقالاتفروشگاهمشاوره
0