بازدید باغ ویلا در ارسطو صفا دشت

بازدید صفا دشت

بازدید گیاهپزشکی حرفه ای تیم ما 

بازدید باغ ویلا در ارسطو صفا دشت

گزارش بازدید باغ ویلا

در اردیبهشت ماه بازدید تخصصی گیاهپزشکی از باغ ویلای به مساحت 1200 متر واقع در روستای ارسطو صفادشت در شهرستان ملارد توسط کارشناس گیاهپزشک مجموعه مرسین کشت صورت گرفت. این باغ شامل عمدتا درخت سیب، آلبالو، زردآلو و گیاهان زینتی مانند رز، یاس هلندی و کاج بودند. باغ به جهت محوطه سازی ویلا از نظافت مناسبی برخوردار بود ولی به دلیل همین محوطه سازی در پیرامون درختان برخی از درختان دامنه کافی جهت انجام امور باغی مانند کوددهی مناسب نداشتند. خاک باغ به جهت خاک ریزی ماهیت شنی پیدا کره بود که موجب کاهش راندمان آبیاری در باغ شده بود. برای بهبودی شرایط فیزیکی خاک مقداری کود دامی کاملا پوسیده و فرآوری شده همراه با هیومیک گرانول به خاک باغ افزوده و خاکورزی صورت گرفت. همچنین به دلیل کود دهی نامناسب اغلب درختان دچار ضعف عمومی شده بودند که با پیشنهاد و اجرا یک برنامه غذایی مناسب در یک دوره رشد به میزان قابل قبولی درختان تقویت شدند.

در بررسی گیاهپزشکی باغ مشاهده شد که گیاهان زینتی رز شدیداً آلوده به سفیدک سطحی می باشند که برای کنترل بیماری از پنکونازول یا استروبی جهت سمپاشی استفاده گردید. درختان کاج در حاشیه باغ مورد حمله آفت شپشک آرد آلود قرار گرفته بودند که به جهت جمعیت بالا آفت، شاخه های کاج دچار ضعف و رنگ پریدگی شده بودند که سمومی مانند اتیون و کلروپیرفوس برای کنترل این آفت بصورت سمپاشی مورد استفاده قرار گرفت. درختان سیب بطور شدیدی توسط آفت چوب خوار مورد حمله قرار گرفته بودند که ضعف درختان سیب به جهت کود دهی نامناسب موجب تشدید خسارت این آفت شده بود بطوری که تنه درختان سیب پوشیده از سوراخ های ریز ناشی از خسارت این آفت شده بود. که تنه های سوراخ شده با سم دیازینون بافشار سمپاشی شد و سپس تنه درختان با رنگ محافظ تنه مخلوط شده با سایپرمترین پوشانده گردید. در اغلب موارد قسمت پیوندی درختان در داخل خاک قرار گرفته بودند که همین موضوع موجب بروز پوسیدگی در برخی درختان شده بود که محل پیوند درختان تا ارتفاع 15 سانتی از خاک بیرون آورده و تنه درختان تا ارتفاع 30 سانتی با رنگ محافظ تنه و بردو پوشانده و در دو نوبت در آب آبیاری از قارچ کش جهت کنترل بیماری استفاده گردید. کلیه اعمال باغی ذکر شده با نظارت کارشناس گیاهپزشکی مجموعه توسط باغدار محترم صورت گرفت که در کل موجب بهبودی شرایط عمومی باغ و کنترل آفات و بیماریها در باغ گردید.

👥👥 برای مشاوره تماس بگیر!! 2-09020091290📞 09360493388📞

👥 برای مشاوره گیاهپزشکی کلیک کن 👥

پیشنهاد میکنیم تا چنانچه نیاز به مشاوره بیشتری در این خصوص دارید به این صفحه (فرم) را تکمیل کنید و وقت مشاوره با گیاهپزشک را رزرو فرمائید. به شما اطمینان می دهیم که با مشاوره از متخصصین ما به بهترین نتیجه ممکن خواهید رسید.

یوسف پناهندهAuthor posts

دکتری تخصصی بیماری شناسی گیاهی yousef_panahandeh@yahoo.com متخصص تغذیه گیاهی و دفع آفات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمقالاتفروشگاهمشاوره
0