قارچ کش تیوفانات متیل+کاربرد قارچ کش تیوفانات متیل

تیوفانات متیل

قارچ کش تیوفانات متیل+کاربرد قارچ کش تیوفانات متیل

Thiophanate methyl fungicide + application of methyl thiophanate fungicide

فهرست این مقاله

🔴 مقدمه 🔴

🔴 کاربرد قارچ کش تیوفانات متیل

🔴 زمان و مقدار مصرف قارچ کش تیوفانات متیل

🔴 دوره کارنس تیوفانات متیل

🔴 خطرات زیست محیطی

🔴 احتیاط های لازم در زمان مصرف

🔴 جمع بندی

⁉️ سوالات متدوال شما+پاسخ 

🔰 مقالاتی که شاید مایل به خواندن آنها باشید

🔰 بازدید های تیم ما

🔻نظرات و سوالات خود را برای ما در قسمت پایین مقاله بنویسید تا پاسخ بدیم🔻 

 مطالعه این مقاله بیشتر از 7 دقیقه وقتتو نمی گیره 

🔷🔷 مقدمه

قارچ کش تیوفانات متیل Thiophanate methyl با نام تجاری توپسین ام قارچ کش حفاظتی و درمانی بصورت پودر وتابل 70 درصد (70% WP) می باشد که برای کنترل طیف وسیعی از بیماری های قارچی در محصولات مختلف کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. تیوفانات متیل قارچ کشی دارای خاصیت پیشگیری قوی قبل از وقوع آلودگی بیماری قارچی دارد و علاوه بر این خاصیت سیستمیک دارد یعنی این قارچ کش از طریق ریشه و برگ ها جذب گیاه شده و در تمامی بخش های گیاه گسترش پیدا کرده و مانع از تقسیم سلولی و رشد قارچ های بیماریزای گیاهی در میزبان می گردد. قارچ کش تیوفانات متیل با جلوگیری از سنتز بتا توبولین در قارچ های بیماری زا گیاهی مانع از رشد قارچ ها و در نهایت از بین رفتن ها می گردد.

 🔻🔻🔻🔻🔻

تیوفانات متیل

سولوپتاس های مرسین کشت

🔑کاربرد قارچ کش تیوفانات متیل

همانطور که اشاره شد تیوفانات متیل خاصیت پیشگیری قوی در برابر بیماری های قارچی دارد از اینرو از این قارچ کش می توان برای ضد عفونی بذر غلات در برابر بیماری های قارچی مانند سیاهگ گندم و پوسیدگی ریشه استفاده نمود. برای ضدعفونی ریشه نهال های درختان میوه قبل از کاشت در محلول پرالیناژ (مراجعه به مقاله پرالیناژ چیست) می توان از تیوفانات متیل برای جلوگیری از پوسیدگی سفید ریشه و پوسیدگی قهوه ای ریشه استفاده نمود. یک از کاربرد تیوفانات متیل به عنوان قارچ کش محافظتی ضدعفونی نشا گوجه فرنگی و سایر صیفی جات قبل از انتقال نشا ها به خاک مزرعه می باشد.

تیوفانات متیل اثر درمانی عالی  بر روی طیف وسیعی از بیماری های قارچی در محصولات مختلف کشاورزی دارد. از تیوفانات متیل می توان برای کنترل بیماری پوسیدگی ریشه و  لکه برگی مانند لکه چشمی و بلاست در غلات مانند گندم و برنج استفاده نمود. در مورد درختان میوه این قارچ کش کاربرد زیادی در کنترل لکه غربالی هسته داران، لکه سیاه سیب و گلابی، پوسیدگی قهوه ای و یا مومیایی میوه هسته داران مانند هلو و شلیل، شانکر سیتوسپورایی، سرخشکیدگی ناتراسیایی و پوسیدگی خاکستری انگور دارد. علاوه بر این از این قارچ کش می توان برای کنترل اغلب لکه برگی قارچی در سایر محصولات کشاورزی مانند چغندر، کلزا، کرفس و صیفی چات استفاده نمود.

👥👥 برای مشاوره تماس بگیر!! 2-09020091290📞 09360493388📞

👥 برای مشاوره گیاهپزشکی کلیک کن 👥

🔑زمان و مقدار مصرف قارچ کش تیوفانات متیل

زمان و مقدار استفاده از قارچ کش تیوفانات متیل به منظور پیشگیری از وقوع بیماری بسته به نوع محصول متفاوت می باشد. برای ضدعفونی بذر غلات علیه سیاهک از نسبت 200 گرم قارچ کش در 100 کیلو بذر استفاده گردد. در درختان میوه جهت پیشگیری از پوسیدگی سفید و آرمیلاریایی ریشه درختان میوه توصیه می شود قبل از کاشت، ریشه نهال ها در محلول پرالیناژ حاوی این قارچ کش یک تا دو دقیقه قرار داده شود. برای ضد عفونی نشا ها قبل از انتقال به مزرعه توصیه می شود آخرین آبیاری نشا ها با تیوفانات متیل به مقدار 1 تا 1.5 در هزار صورت گیرد.

برای کنترل سایر بیماری های قارچی به محض مشاهده علائم بیماری روی گیاه مانند لکه برگی می توانید از تیوفانات متیل به مقدار 1 تا 2 در هزار بصورت سمپاشی و برای کنترل پوسیدگی ریشه مانند پوسیدگی عسلی و پوسیدگی سفید ریشه 3 تا 4 کیلو در هکتار در آبیاری استفاده کنید.

🔑دوره کارنس تیوفانات متیل

دوره کارنس یا ماندگاری سم در گیاه بسته به نوع محصول متفاوت می باشد ولی بطور کلی دوره کارنس برای این قارچ کش 7 تا 14 روز تعیین شده است.

 

تیوفانات متیل

🔑خطرات زیست محیطی

میزان سمیت تیوفانات متیل یا LD50 برای پستانداران 6640 میلی گرم در کیلوگرم، برای پرندگان 5000> میلی گرم بر کیلو گرم و برای ماهی 7.8 میلی گرم بر لیتر می باشد. این قارچ کش برای زنبور عسل و آبزیان سمیت بالای دارد از اینر در زمان گرده افشانی گل ها از سمپاشی خوداری کنید و از استفاده از این سم در مزارع مجاور رودخانه مراقبت ویژه ای داشته باشید.

🔑احتیاط های لازم در زمان مصرف

با وجود اینکه تیوفانات متیل سمیت کمی برای انسان دارد حتما در زمان استفاده از سموم گیاهی نکات ایمنی مانند استفاده از ماسک، دستکش، کاور مخصوص سمپاشی، خوداری از خوردن و آشامیدن و کشیدن سیگار رعایت کنید. درصورت بروز علائم مسمومیت مانند سر گیچه، حالت تهوع و اختلال در بینایی به پزشک مراجعه کنید. در صورت تماس سم با چشم و پوست محل تماس را فورا محل تماس را چند دقیقه با آب فراوان شست و شو دهید.

پادزهر این سم انواع باربیتوراتها می باشد.

همچنین سم در بسته بندی اصلی در مکان دور از آفتاب و معرض رطوبت با تهویه مناسب و دور از دسترس کودکان و حیوانات نگه داری کنید.

🔑جمع بندی

پیشنهاد میکنیم تا چنانچه نیاز به مشاوره بیشتری در این خصوص دارید به این صفحه (فرم) را تکمیل کنید و وقت مشاوره با گیاهپزشک را رزرو فرمائید. به شما اطمینان می دهیم که با مشاوره از متخصصین ما به بهترین نتیجه ممکن خواهید رسید.

تیوفانات متیل

مقالاتی که شاید مایل به خواندن آنها باشید

هرس های تیم ما

بازدید های تیم ما

📌 سوالات متدوال شما+پاسخ 📌

آیا تیوفانات متیل برای کنترل ناتراسیا موثر است؟

بیماری سرخشکیدگی ناتراسیا درمان قطعی ندارد ولی از تیوفانات متیل می توان برای پیشگیری و جلوگیری از توسعه بیماری استفاده نمود.

تیوفانات متیل را می توان با سم دیگری مخلوط کرد؟

تیوفانات متیل قابلیت اختلال با اکثر یسموم بجز سموم مسی را دارد.

برای کنترل انگومک پسته می توان از تیوفانات متیل استفاده کرد؟

برای کنترل و درمان بیماری انگومک پسته توصیه می شود از سموم مسی مانند اکس کلر مس یا متالاکسیل در آبیاری استففاده کنید.

آیا توپسین ام برای درمان پوسیدگی ریشه گیاهان زینتی مناسبه؟

سم تیوفانات متیل یا توپسین ام یکی از سموم رایج برای کنترل بیماری های پوسیدگی ریشه در گیاهان زینتی و آپارتمانی می باشد.

❤️ آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ با کلیک روی ستاره به آن امتیاز دهید! ❤️

(بالاترین امتیاز ستاره از سمت چپ)

0 ratings0/5

یوسف پناهندهAuthor posts

دکتری تخصصی بیماری شناسی گیاهی yousef_panahandeh@yahoo.com متخصص تغذیه گیاهی و دفع آفات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمقالاتفروشگاهمشاوره
0