سولفات پتاسیم چیست+معرفی بهترین کودهای سولوپتاس

سولفات پتاسیم

سولفات پتاسیم چیست+معرفی بهترین کودهای سولوپتاس

What is potassium sulfate + Introducing the best Solopotas fertilizers

فهرست این مقاله

🔴 مقدمه 🔴

🔴 نقش کود سولفات پتاسیم در کشاورزی

🔴 کاربرد کود سولفات پتاسیم در کشاورزی

🔴 زمان مصرف کود سولفات پتاسیم

🔴 مقدار مصرف کود سولفات پتاسیم

🔴 نکات مهم در استفاده و نگهداری از کود سولفات پتاسیم

🔴 شرایط نگهداری از سولفات پتاسیم

🔴 جمع بندی

⁉️ سوالات متدوال شما+پاسخ 

🔰 مقالاتی که شاید مایل به خواندن آنها باشید

🔰 بازدید های تیم ما

🔻نظرات و سوالات خود را برای ما در قسمت پایین مقاله بنویسید تا پاسخ بدیم🔻 

 مطالعه این مقاله بیشتر از 7 دقیقه وقتتو نمی گیره 

🔷🔷 مقدمه

سولفات پتاسیم با فرمول شمیمیایی k2SO4 (سولو پتاس، دی پتاسیم سولفات و دی پتاسیم سولفوریک) یک نمک معدنی متشکل از دو ترکیب اسیدی (SO4) و قلیایی (k2) می باشد. عنصر پتاسیم یکی از عناصر فراوان در پوسته زمین می باشد ولی فرم دی پتاسیم سولفات بطور خالص بندرت در طبیعت یافت می شود و سولفات پتاسیم در طی دو واکنش شیمیایی بصورت انبوه تولید می گردد. برای تولید انبوه سولفات پتاسیم در واکش اول که یک واکنش گرما زا است، کلرید پتاسیم (KCL) با سولفوریک اسید (H2SO4) ترکیب شده که موجب تولید اسید کلرید (HCL) و بی سولفات پتاسیم (KHSO4) می گردد. سپس در طی واکنش دوم که یک واکنش گرماگیر است بی سولفات پتاسیم با کلرید پتاسیم ترکیب شده در نهایت سولفات پتاسیم و اسید کلرید تولید می شود.

سولفات پتاسیم بصورت نمک پودری یا کریستال سفید رنگ با مزه شور و تلخ و بی بو بوده که کاربردی زیادی دارد. از سولفات پتاسیم در قالب کود شیمیایی برای حاصلخیزی خاک، طعم دهنده در صنایع غذایی ،کاتالیزور و روان کننده، پیشران انفجاری در صنعت نظامی، در صنایع شیشه سازی و رنگ سازی، تولید مصالح ساختمانی، صنایع آتش نشانی و بسیاری از صنایع دیگر استفاده می شود. بیشترین کاریرد سولفات پتاسیم تولید شده به عنوان کود در کشاورزی می باشد بطوری که حدود 65 درصد از مصرف سولفات پتاسیم تولید شده در جهان به حوزه کشاورزی اختصاص دارد و کشور های چین، هند، روسیه و آلمان بزرگترین تولید کننده سولفات پتاسیم در این زمینه می باشند.

 🔻🔻🔻🔻🔻

🔑نقش کود سولفات پتاسیم در کشاورزی

کود سولفات پتاسیم از دو عنصر گوگرد و پتاسیم تشکیل شده است. این دو عنصر جز 5 عنصر اصلی و پرمصرف گیاه می باشند که نقش های کلیدی و متعددی در فرآیند های فیزیولوژیکی در تمامی مراحل رشد و نمو گیاه دارند. پتاسیم جز یکی از سه عنصر مهم و مورد نیاز گیاه تحت عنوان NPK می باشد که نقش موثری در سنتز پروتئین ها، تولید نشاسته و قند، افزایش راندمان فتوسنتز و افزایش فعالیت آنزیم ها دارد. استفاده از پتاسیم در باغات میوه در زمان رسیدن میوه موجب درست شدن میوه، خوش رنگی، شیرین تر  و آبدار شدن و در نهایت افزایش کیفیت و بازار پسندی آن می شود، همچنین استفاده از پتاسیم در کشت غلات در زمان خوشه دهی و پرکردن دانه ها موجب افزایش وزن دانه و پر شدن یکدست دانه در غلات مانند گندم می گردد. کمبود پتاسیم بصورت قهوه ای شدن حاشیه برگ و کوچک ماندن میوه، تلخ شدن میوه و کوچکی غلاف در گیاهان قابل رویت می باشد. گوگرد چهارمین عنصر پرمصرف گیاه می باشد که در سنتز پروتئین ها و آنزیم ها نقش کلیدی دارد. علاوه بر این گوگرد تاثیر عالی در درشت شدن میوه، افزایش مقاومت گیاه در برابر آفات و بیماریها و خاصیت قارچ کشی، شته کشی و کنه کشی نیز دارد. کود سولفات پتاسیم از جمله کود های پر مصرف در صنعت کشاورزی می باشد که به فرم های پودری، گرانول و مایع مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از کود سولفات پتاسیم علاوه بر تامین دو عنصر پرمصرف گوکرد و پتاسیم در گیاه فواید دیگری از جمله کاهش شوری خاک، کاهش کلرید خاک، افزایش تخلخل خاک، تعدیل اسیدیته خاک، افزایش مقاومت گیاه به خشکسالی و سرما وکنترل بیمای های قارچی در گیاهان دارد.

سولفات پتاسیم

سولوپتاس های مرسین کشت

🔑کاربرد کود سولفات پتاسیم در کشاورزی

همانطور که اشاره شد کود سولفات پتاسیم به صورت گرانول، پودری و مایع در بازار ارائه می شود. سولفات پتاسیم گرانول حلالیت کمی تر در آب دارند و کشاورزان اغلب در ترکیب با اوره بصورت سرک قبل از کشت زراعی و یا بصورت چاکود در باغات میوه در فصل پاییز و زمستان استفاده می کنند. در خاک های سبک و شنی که احتمال آبشویی بیشتر می باشد استفاده از کود پتاسیم سولفات گرانول تاثیر بهتری دارد. بطور کلی توصیه می شود قبل از استفاده از هر نوع کودی، برای مشخص شدن شرایط کلی خاک و کمبود عناصر غذایی در آن براساس نوع کشت مورد نظر، آزمایش خاک صورت گیرد (مراجعه به مقاله آزمایش خاک) تا براساس نتایج حاصل آزمایش از برنامه کودی مناسب استفاده گردد. اغلب کشاورزان کود سولفات پتاسیم را به شکل پودری می شناسند که حلالیت بالای در آب دارد و بیشترین میزان مصرف این کود را شامل می شود. سولفات پتاسیم پودری در ترکیب با آب سریعا حل می گردد و می توان آن را در دوره های مختلف آبیاری استفاده نمود. کود سولفات پتاسیم یکی از کود های پرمصرف در کشت های هیدروپونیک می باشد. عرضه کود سولفات پتاسیم مایع کمتر در بازار مشاهده می شود و این فرم از کود سولفات پتاسیم بیشتر بصورت محلول پاشی مورد استفاده قرار می گیرد.

برند های مختلفی از کود های سولفات پتاسیم ایرانی و خارجی در بازار موجود می باشد که از برند های خارجی معتبر می توان به سولفات پتاسیم زیگلر آلمان، سولفات پتاسیم پرینوا مکزیک و از برند های داخلی به سولفات پتاسیم پادنا و سولفات پتاسیم جنوبگان اشاره کرد. می توانید برای آشنایی و تهیه انواع کود های سولفات پتاسیم با کارشناسان مجموعه مرسین کشت در ارتباط باشید.

👥👥 برای مشاوره تماس بگیر!! 2-09020091290📞 09360493388📞

👥 برای مشاوره گیاهپزشکی کلیک کن 👥

🔑زمان مصرف کود سولفات پتاسیم

زمان مصرف کود سولفات پتاسیم براساس نوع و مرحله ای رشدی گیاه متفاوت می باشد. بطوری کلی مناسب ترین زمان مصرف کود پتاسیم در مراحل اولیه رشد و موقع کاشت می باشد. در باغات میوه بهترین زمان مصرف کود سولفات پتاسیم گرانول در زمان زمستان بصورت چالکود و کود سولفات پتاسیم پودری در زمان فندقی شدن میوه، گردویی شدن میوه، اواسط تابستان و بعد از برداشت میوه و قبل از زرد شدن برگ ها می باشد. در مورد کشت زراعی مانند غلات بهترین زمان استفاده از کود سولفات پتاسیم گرانول قبل از کشت و هنگام آماده سازی زمین بصورت سرک و در طول فصل زراعی اوایل ساقه زنی، اوایل تشکیل غلاف و زمان پر شدن دانه ها می باشد. بهترین زمان استفاده از کود سولفات پتاسیم برای کشت صیفی جات، بصورت گرانول و سرک هنگام آماده سازی زمین و بصورت پودری در آبیاری بعد از 4 برگی شدن نشا ها، قبل از گلدهی، گردویی شدن میوه و قبل از رسیدن میوه می باشد.

صنعت پتاس آسیا

✅ مقدار مصرف کود سولفات پتاسیم

مقدار مصرف سولفات پتاسیم بستگی به شرایط خاک (براساس نتایج آزمایش خاک) نوع گیاه و مرحله رشد گیاه دارد. بطور کلی برای چالکود کردن در باغات میوه می توان از کود سولفات پتاسیم گرانول به مقدار 200 تا 300 گرم به ازای هر درخت و برای سرک کردن هنگام آماده سازی زمین 200 تا 300 کیلو در هکتار از سولفات پتاسیم گرانول استفاده کرد. مقدار استفاده از سولفات پتاسیم پودر (سولفات پتاسیم زیگلر یا پرینوا) در آبیاری در طول دوره رشد به مقدار 20 تا 30 کیلو در هکتار می باشد و مقدار استفاده از سولفات پتاسیم (سولفات پتاسیم زیگلر) در کشت هیدروپونیک به مقدار 2000 پی پی ام می باشد.

✅ نکات مهم در استفاده و نگهداری از کود سولفات پتاسیم

– کود سولفات پتاسیم قابلیت اختلاط با اغلب کودهای دیگر به جز کودهای کلسیمی و مسی را دارد.

– هنگام استفاده از کود سولفات پتاسیم موارد ایمنی لازم مانند استفاده از ماسک و دستکش را رعایت کنید.

– کود سولفات پتاسیم را در مکانی خشک با تهویه مناسب و  به دور نور آفتاب و  دسترس کودکان نگه داری گردد.

🔑جمع بندی

کود سولفات پتاسیم یکی از پرمصرف ترین کود های کشاورزی می باشد که تاثیر عالی در تامین دو عنصر پرمصرف پتاسیم و گوگرد در گیاه دارد. کود سولفات پتاسیم در سه فرم گرانول، پودری و مایع به بازار عرضه می شود که می توان در تمام طول فصل استفاده نمود. از جمله کود های سولفات پتاسیم شناخته شده می توان به سولفات پتاسیم آسیا و زیگلر آلمان، سولفات پتاسیم پرینوا، سولفات پتاسیم پادنا و جنوبگان اشاره نمود.

پیشنهاد میکنیم تا چنانچه نیاز به مشاوره بیشتری در این خصوص دارید به این صفحه (فرم) را تکمیل کنید و وقت مشاوره با گیاهپزشک را رزرو فرمائید. به شما اطمینان می دهیم که با مشاوره از متخصصین ما به بهترین نتیجه ممکن خواهید رسید.

سولفات پتاسیم

مقالاتی که شاید مایل به خواندن آنها باشید

هرس های تیم ما

بازدید های تیم ما

📌 سوالات متدوال شما+پاسخ 📌

بهترین زمان استفاده از سولفات پتاسیم در کشت هیدروپونیک توت فرنگی کیه؟

در کشت هیدروپونیک توت فرنگی سولفات پتاسیم بصورت دوره ای و قبل از گلدهی و قبل از رنگ گیری میوه استفاده می شود.

آیا استفاده از سولفات پتاسیم برای کاهش گرمازدگی موثر می باشد؟

در صورت افزایش گرما در تابستان استفاده از سولفات پتاسیم در اوج گرما در آبیاری موجب افزایش مقاومت گیاه در برابر گرما و کاهش خسارت ناشی از گرما می شود.

برای درشت تر شدن میوه گردو چه زمانی از کود سولفات پتاسیم استفاده کنیم؟

بهترین زمان برای استفاده از کود سولفات پتاسیم در باغات گردو قبل از تشکیل میوه و هنگام فندقی شدن و قبل از مغز پر کردن آن می باشد

برای درشت تر شدن میوه هلو از چه کودی استفاده کنیم؟

برای درشت میوه هلو توصیه می شود قبل رسیدن میوه و هنگام گردویی شدن میوه از سولفات پتاسیم در آبیاری و کود پتاس بالا مانند کویین، کربوپتاس بصورت محلولپاشی استفاده کنید.

برای جلوگیری از ریزش میوه چه کودی استفاده کنیم؟

برای جلوگیری از ریزش میوه توصیه می شود در زمان فندقی شدن میوه از گوگرد در آبیاری و از کود کلسیمی مانند هارد، کلسیو 34 و کلبرون بصورت محلول پاشی استفاده کنید.

❤️ آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ با کلیک روی ستاره به آن امتیاز دهید! ❤️

(بالاترین امتیاز ستاره از سمت چپ)

1 rating5/5

یوسف پناهندهAuthor posts

دکتری تخصصی بیماری شناسی گیاهی yousef_panahandeh@yahoo.com متخصص تغذیه گیاهی و دفع آفات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمقالاتفروشگاهمشاوره
0