کود دامی مناسب برای درختان میوه در باغات

کود حیوانی

کود دامی مناسب برای درختان میوه در باغات

Suitable manure for fruit trees in gardens

فهرست این مقاله

🔴 مقدمه 🔴

🔴 کود حیوانی چیست؟

🔴 مزایای استفاده از کودهای دامی چیست؟

🔴 خطرات بالقوه کودهای دامی و حیوانی

🔴 انواع کودهای حیوانی

🔴 کود گاوی

🔴 کود گوسفندی

🔴 کود مرغی و پرندگان

🔴 کود ماهی

🔴 کود اسب

🔴 کود شتر

🔴 کود خفاش

🔴 ورمی کمپوست

🔴 کدام کود دامی برای درختان باغ مناسب تر است؟

🔴 جمع بندی

⁉️ سوالات متدوال شما+پاسخ 

🔰 مقالاتی که شاید مایل به خواندن آنها باشید

🔰 بازدید های تیم ما

🔻نظرات و سوالات خود را برای ما در قسمت پایین مقاله بنویسید تا پاسخ بدیم🔻 

 مطالعه این مقاله بیشتر از 7 دقیقه وقتتو نمی گیره 

🔷🔷 مقدمه

کودهای دامی و حیوانی بدون شک، محبوب ترین و پرمصرف ترین کود در دنیای کشاورزی محسوب می شوند. این کودها از دیرباز توسط کشاورزان استفاده می شده و همچنان در بسیاری از مناطق دنیا مورد مصرف قرار می گیرند. این دسته از کودهای آلی، علاوه بر نقش تغذیه ای، در اصلاح خاک نیز استفاده شده و میتوانند حاصلخیزی خاک را افزایش دهند. گرچه مشکلاتی نیز گاهی در خصوص استفاده از کودهای حیوانی گزارش شده است، اما می توان گفت چنانچه این کودها به شکلی اصولی مصرف شوند، خواص بیشتری از مضرات خود دارند.

کودهای دامی انواع مختلفی داشته که در این مقاله شما را با تمامی مواردی که لازم است بدانید آشنا خواهیم کرد. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 🔻🔻🔻🔻🔻

🔑کود حیوانی چیست؟

به فضولات و پسماندهای حیوانات مختلف که پس از پوسیده شدن در کشاورزی مورد مصرف قرار می گیرند کود حیوانی یا دامی گفته می شود. این کودها حاوی مواد آلی، معدنی و زیستی بوده که سبب بهبود کیفیت خاک و تغذیه گیاه می شوند. همچنین در اثر استفاده از این نوع کودها، فعالیت میکروبی خاک نیز افزوده شده و خاک سبک تر می گردد.

🔑مزایای استفاده از کودهای دامی چیست؟

کودهای دامی حاوی مقادیر بسیار زیادی از مواد سلولزی و آلی هستند که میتوانند میزان ماده آلی خاک (کربن ارگانیک) را افزایش دهند. این کود ها به خاطر خاصیت سلولزی خود توانایی جذب آب را داشته و راندمان آبیاری را افزایش می دهند. کودهای دامی و حیوانی به شرط پوسیده بودن؛ می توانند خاک را سبک کرده و نسبت رس خاک که باعث سنگینی خاک و عدم تهویه آن است را کاهش دهند. کودهای دامی بسته به نوع آن حاوی عناصر ریز مغذی و درشت مغذی هستند که می توانند به بهبود عملکرد گیاه شامل رشد و میوه دهی کمک کنند. به دلیل وجود مواد آلی در کودهای دامی، این دسته از کودها به عنوان غذای میکروارگانیسم ها و کرم های خاکی عمل کرده و باعث افزایش فعالیت موجودات زنده در خاک و کیفیت بیشتر خاک می شوند.

کود اسبی

سولوپتاس های مرسین کشت

🔑خطرات بالقوه کودهای دامی و حیوانی

از منظر کشاورزی مهمترین خطر ناشی از کودهای دامی، وجود تخم حشرات آفت، بذر علف های هرز و پاتوژن های گیاهی مانند قارچ ها در کود است. کودهای حیوانی چنانچه تازه بوده باشند و یا فرایند پوسیدن آنها به صورت کامل طی نشده باشد ممکن است حاوی این موارد باشند و باغ شما را آلوده کنند. همچنین آلودگی های میکروبی مانند بیماری های مشترک دام و انسان می تواند از طریق کودهای دامی تازه و نپوسیده به گیاهان منقل و موجب بیماری در انسان ها شود. کودهای تازه دامی همچنین مصرف کننده و کاهش دهنده نیتروژن خاک و عامل کمبود نیتروژن در گیاهان هستند.

البته خبر خوب این است که تمامی این موارد با پوسیدن کود دامی به صورت کامل برطرف شده و خواص مهم کود دامی نمایان می شود.

👥👥 برای مشاوره تماس بگیر!! 2-09020091290📞 09360493388📞

👥 برای مشاوره گیاهپزشکی کلیک کن 👥

🔑انواع کودهای حیوانی

کود حیوانی ممکن است از جانداران مختلفی بدست بیاید که در ادامه با هر یک از آنها و خواص این کودها آشنا خواهید شد:🔻🔻🔻🔻🔻

✅ کود گاوی

معروف ترین و پر مصرف ترین کود حیوانی، کود گاوی است. این کود بیشترین میزان تولید کود دامی را داشته و حاوی مواد آلی بالایی است. این کود حاوی 0.8 درصد نیتروژن، 0.5 درصد فسفر، 0.5 درصد پتاسیم و عناصر ریز مغذی مانند منگنز، گوگرد، منیزیم، کلسیم، روی و آهن به مقدار اندک است و می تواند شرایط فیزیکوشیمیایی خاک را به خوبی بهبود دهد.

✅ کود گوسفندی

این کود میزان تولید کمتری نسبت به کود گاوی داشته و معمولا قیمت بالاتری دارد، خاصیت سبک سازی این کود نسبت به کود گاوی کمتر است اما مواد پتاسیمی بالاتری برای گیاه دارد. به نحوی که کود گوسفندی حاوی 0.7 درصد نیتروژن، کمتر از 0.2 درصد فسفر، حدود یک درصد پتاسیم و عناصر ریز مغذی مانند منگنز، گوگرد، منیزیم، کلسیم، روی و آهن را دارا است. کود گوسفندی به دلیل رژیم غذایی گوسفندها (تعلیف در صحرا) به نسبت کود گاوی (تعلیف صنعتی) ، بیشتر مستعد آلودگی به بذر علف هرز و تخم حشرات است.

✅ کود مرغی و پرندگان

این کود دارای مواد آلی بالا و درصد مواد غذایی بیشتری نسبت به کود گاوی و گوسفندی است و خطرات آلودگی کمتری نسبت به آنها دارد. کود پرندگان حدود 30 تا 50 درصد ماده آلی، 0.9 درصد نیتروژن، 0.5 درصد فسفر. 1.7 پتاسیم را دارا است. عناصر ریز مغذی اندکی نیز در این کود وجود دارد اما میزان کلسیم بالایی در کود های پرندگان مشاهده می شود. کود مرغی چنانچه به صورت تازه مصرف شود سبب ایجاد ریشه سوزی در گیاهان جوان می شود که این موضوع به دلیل غلظت بالای ترکیبات آمونیاکی در کود این جانداران است.

کود دامی

✅ کود ماهی

کود ماهی از جمله غنی ترین کودهای حیوانی به شمار می آید اما ممکن است نسبت به سایر کود ها قیمت بالاتری داشته باشد. این کود ماده آلی کمتری نسبت به سایر کود ها داشته و مواد معدنی موجود در آن بسیار بالا تر است به نحوی که کود ماهی، حاوی سه درصد نیتروژن، سه درصد فسفر، 0.1 درصد پتاسیم، حدود 7 درصد کلسیم و عناصر ریز مغذی مانند منگنز، گوگرد، منیزیم، کلسیم، روی و آهن می باشد. درصد بالای فسفر در این کود می تواند به ریشه زایی درختان کمک بسزایی کند. البته کود ماهی ممکن است حاوی عناصر سنگین مانند کادمیوم، جیوه و سرب نیز باشد که کیفیت خاک را در صورت استفاده مداوم به خطر می اندازد.

✅ کود اسب

کود اسبی شباهت زیادی به کود گاوی دارد با این تفاوت که نسبت به کود گاوی اندکی سبک تر است. کود اسب حاوی 0.7 درصد نیتروژن، 0.3 درصد فسفر، 0.6 درصد پتاسیم و عناصر ریز مغذی مانند منگنز، گوگرد، منیزیم، کلسیم، روی و آهن است و از این جهت شباهت بالایی به کود گاو دارد.

✅ کود شتر

کود شتر نیز از نظر ساختاری و ترکیبات مغذی تقربا شبیه به کود اسب می باشد.

✅ کود خفاش

کود خفاش از جمله کودهای کمتر شناخته شده اما بسیار مغذی برای گیاهان است. این کود که البته دسترسی به آن دشوار بوده و قیمت بالایی نیز دارد حاوی 7 درصد نیتروژن، 3 درصد فسفر، 1 درصد پتاسیم و عناصر ریز مغذی مانند منگنز، گوگرد، منیزیم، کلسیم، روی و آهن است. همانطور که در مقایسه قابل مشاهده است، این کود عناصر غذایی بالاتری داشته و لذا میزان مصرف کمتری نیز دارد.

✅ ورمی کمپوست

به فضولات ناشی از کرم های خاکی ورمی کمپوست گفته می شود که یکی از کودهای حیوانی بسیار با کیفیت است. فرم NPK کودهای ورمی کمپوست از 0-0-1 تا 3-5-5 متغییر است و این موضوع بستگی به نوع تولید ورمی کمپوست دارد. میزان جذب آب ورمی کمپوست بسیار بالا بوده و در نتیجه برای مناطق خشک عملکرد بهتری دارد.

تا اینجای مقاله با انواع کودهای حیوانی آشنا شده اید. نکته مهم در مورد این کودها آن است که کودهای حیوانی بر خلاف کودهای شیمیایی یا معدنی، آنالیز یا درصد مواد غذایی ثابت و مشخص ندارند و از آنجایی که این کودها از فضولات حیوانات ایجاد می شود، بنابراین تغذیه و آنچه که حیوان از آن میخورد بسیار با اهمیت است. در واقع رژیم غذایی حیوان تعیین کننده مواد غذایی موجد در کود است. بنابراین اعدادی که در این مقاله ذکر شده است به صورت عمومی و تقریبی است و ممکن است در موارد مختلف تغییراتی داشته باشد.

کود خفاش

🔑کدام کود دامی برای درختان باغ مناسب تر است؟

در پاسخ می توان گفت تقریبا تفاوتی بین کودهای دامی وجود ندارد و فقط کودهای پرندگان، ماهی ها و خفاش از بقیه متفاوت است. در واقع عامل تعیین کننده برای انتخاب کود حیوانی دسترسی شما به کود است. پیشنهاد مرسین کشت برای استفاده روتین و هر ساله، کود گاوی است که می توان برای بهبود کیفیت آن از انواع کودهای کامل مخصوص چالکود و یا میکرو میکس معدنی استفاده نمود.

دقت کنید که استفاده از کود دامی بیشتر با جنبه اصلاح خاک و بهبود شرایط فیزیکی آن استفاده می شود. در زمانهای قدیم گزینه دیگری برای تغذیه باغات وجود نداشت و از همین رو بسیاری از باغداران تغذیه را با کودهای دامی انجام می دادند. اما امروز با توسعه علم کشاورزی گزینه های بسیار بهتری برای تغذیه باغات وجود دارد که از جمله می توان به انواع کودهای کامل، 7-4-7 گرانول، هیومیک گرانول و 5-5-5 گرانول اشاره کرد.

🔑نتیجه گیری

کودهای حیوانی منابع ارزان قیمت و خوبی برای اصلاح بافت خاک و تغذیه جزئی گیاهان هستند. این کودها حاوی مواد آلی و معدنی هستند که علاوه بر تضمین سلامت خاک سبب بهبود رشد گیاه هم می شوند. گرچه این کودها ممکن است مشکلاتی را نیز برای گیاهان به همراه داشته باشند که با استفاده از کودهای پوسیده می توان از آنها جلوگیری کرد.

پیشنهاد میکنیم تا چنانچه نیاز به مشاوره بیشتری در این خصوص دارید به این صفحه (فرم) را تکمیل کنید و وقت مشاوره با گیاهپزشک را رزرو فرمائید. به شما اطمینان می دهیم که با مشاوره از متخصصین ما به بهترین نتیجه ممکن خواهید رسید.

پیشنهاد می کنیم چنانچه پرسشی در این خصوص دارید از طریق این فرم با کارشناسان گیاهپزشک مرسین کشت در تماس باشید و به صورت اختصاصی مشورت بگیرید.

کود اسب

مقالاتی که شاید مایل به خواندن آنها باشید

هرس های تیم ما

بازدید های تیم ما

📌 سوالات متدوال شما+پاسخ 📌

آیا میشه از مخلوط کود گوسفندی و گاوی برای درختان استفاده کرد؟

بله هیچ منع و مشکلی ندارد.

میخواستم بپرسم کمپوست قارچی چیه؟

کود کمپوست قارچی در واقع بستر کشت مصرف شده قارچ دکمه ای است که خود از پهن اسب یا گاو به همراه مواد دیگر تهیه شده اما مواد غذایی اندکی دارد و فقط برای اصلاح خاک مناسب است.

آیا آتش زدن کود باعث پوسیدن آن می شود؟

قطعا خیر، فرایند پوسیدن نیازمند، دما، رطوبت، اکسیژن و زمان است.

مصرف بیش از حد کود دامی برای درختان مضر است؟

در حالت کلی خیر؛ اما اگر کود آلوده یا نپوسیده باشد ممکن است ریسک ابتلا به بیماری و آفت را بیشتر کند.

❤️ آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ با کلیک روی ستاره به آن امتیاز دهید! ❤️

(بالاترین امتیاز ستاره از سمت چپ)

1 rating5/5

علی روشن بخشAuthor posts

دکتری تخصصی بیماری شناسی گیاهی aroshanb@gmail.com متخصص گیاهپزشکی، دفع آفات و بیماری های گیاهی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمقالاتفروشگاهمشاوره
0