کود برای رشد سریع نهال

بهترین کود برای رشد سریع نهال و درخت

The Best Fertilizer for The Rapid Growth of Seedlings and Trees

فهرست این مقاله

🔴 مقدمه 🔴

🔴 اولین قدم انتخاب نهال

🔴 کاشت صحیح و اصولی

🔴 بهترین کود برای رشد سریع نهال و درخت

🔴 نیتروژن

🔴 روی

🔴 آهن

🔴منیزیم

🔴 کلسیم

🔴 آمینو اسید و جلبک دریایی

🔴 کودهای ریشه زا

🔴 هوررمون‌ها

⁉️ سوالات متدوال شما+پاسخ 

🔰 مقالاتی که شاید مایل به خواندن آنها باشید

🔰 بازدید های تیم ما

 مطالعه این مقاله بیشتر از 7 دقیقه وقتتو نمی گیره 

🔷🔷 مقدمه

کاشت نهال یکی از لذت بخش‌ترین و پر ماجراترین کارهایی است که یک باغدار انجام می‌دهد. همه باغداران دوست دارند که نهال کاشته شده با سلامت رشد کرده و در کمترین زمان ممکن به اندازه و ارتفاع ایده آلی برسد. از طرفی درختان ذاتاً دارای رشد اندک هستند اما خوشبختانه روش‌هایی وجود دارند که می‌توان از آنها استفاده کرد تا درختان رشد سریع‌تری را تجربه کنند و زودتر به بار بنشینند. در این مقاله شما را با روش‌های کوددهی با هدف رشد سریع‌تر نهال‌ها آشنا خواهیم کرد.

🔻🔻🔻🔻🔻

🔑اولین قدم؛ انتخاب نهال

بدون شک مهم‌ترین عامل در رشد مساعد یک نهال، انتخاب نهالی است که دچار آفت و بیماری نبوده و همچنین حجم ریشه مناسبی داشته باشد. چنانچه نهالی که انتخاب می‌کنید بیمار باشد و یا حجم ریشه‌های مناسبی نداشته باشد به طور قطع یک درخت قوی نیز در آینده نخواهید داشت. ریشه ها ممکن است هنگام جابجایی نهال آسیب دیده و یا قطع شده باشند، همچنین ناحیه طوقه و تنه نهال‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و بایستی سلامتی کامل را داشته باشند. نکته مهم دیگر انتخاب نهال بر اساس اقلیم و شرایط آب و هوایی منطقه شما است. قطعاً کاشت گیلاس در نواحی کویری و یا کاشت نخل در مناطق کوهستانی ایده مناسبی برای کاشت نهال نیستند و هرچه تلاش کنید باز هم این نهال‌ها از رشد مناسبی برخوردار نمی‌شوند.

کود برای رشد سریع نهال

انواع کودهای امینواسیدی

🔑کاشت صحیح و اصولی

بعد از خرید نهال بایستی آن را به شکل اصولی بکاریم تا در آینده کودهای رشد دهنده نهال بتوانند به خوبی بر روی آن کار کنند و اثربخشی داشته باشند. خاکی که نهال را در آن می‌کاریم بایستی سبک با زهکش مناسب، دارای مواد آلی کافی و عاری از آفت و بیماری باشد. تنها در این صورت است که ‌کودهای رشد دهنده سریع نهال و درخت می‌توانند به خوبی در خاک فعالیت کرده و جذب گیاهان بشود. به طور مثال کاشت نهال در زمینی که دارای شوری بالا است باعث می‌شود تا بسیاری از مواد غذایی جذب ریشه درختان نشود و در نتیجه نهال از رشد مناسبی برخوردار نمیگردد.

🔑نگهداری و باغداری اصولی

دادن کود و مواد غذایی تنها یکی از  چندین نگهداری است که بایستی از نهال‌های خود داشته باشید. یک نهال قبل از کوددهی مناسب نیاز به  آبیاری مناسب و به موقع و با حجم متناسب، هرس اصولی و حرفه‌ای، خاکورزی خوب، رعایت فاصله کشت مناسب و اقلیم مناسب دارد. بنابراین یک باغدار بایستی تمام تلاش خود را در جهت مهیا کردن شرایط رشدی گیاه به کار بگیرد و در مرحله بعد برای تسریع رشد گیاهان خود اقدام به استفاده از کودهای تغذیه‌ای کند

کود برای رشد برنج

👥👥 برای مشاوره تماس بگیر!! 2-09020091290📞 09360493388📞

👥 برای مشاوره گیاهپزشکی کلیک کن 👥

🔑بهترین کود برای رشد سریع نهال و درخت

برای رسیدن به این هدف نه به یک کود بلکه به مجموعه‌ای از عناصر نیازمند هستید که بایستی در زمان مشخص و مناسب به درختان داده شود که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

🔑نیتروژن

مهمترین عامل تولید برگ و شاخه در گیاهان عنصر پرمصرف نیتروژن است. نیتروژن عنصری فرار بوده و در خاک بقای مناسبی ندارد بنابراین به خصوص در سال‌های اولیه رشد نهال می‌توانید از منابع مختلف عنصر نیتروژن به عنوان کود استفاده کنید. گرچه کود اوره و یا کود سفید معروف‌ترین کود نیتروژن دار بوده و درصد بالایی از نیتروژن را نیز دارد اما توصیه ما استفاده از فرم‌های متعادل‌تر و حرفه ای تر نیتروژن مانند نیترات آمونیوم، کودهای کامل NPK با فرمول 10-10-30 ، اوره فسفات و یا نیترات منیزیم است. نیتروژن می تواند سطح برگ‌ها را افزایش داده و برای نهال‌ها تولید شاخه‌های جدید کند اما چنانچه به صورت انفرادی استفاده شود ممکن است ریسک بیماری‌های قارچی را در نهال‌ها افزایش دهد. برای تامین نیتروژن درختان خود می‌توانید از کود 10-10-30 شرکت پادنا، کود معجزه گر و یا نیترات منیزیم پرینوا استفاده کنید.

🔑روی

عصر روی نقش اساسی در تولید شاخه‌های جدید ایفا می‌کند بنابراین در فرمول‌های کودی خود حتماً عنصر روی را برای تولید شاخه بگنجانید. بهترین منابع روی کود سولفات روی و یا روی کلاته شده است. پیشنهاد مرسین کشت استفاده از سولفات روی پرینوا و یا کلات روی پرینوا است.

🔑آهن

عنصر آهن نیز نقش بسیار اساسی در سبزینگی برگ‌ها و تقسیم سلولی ایفا می‌کند و حتماً بایستی برای رشد نهال از آن استفاده نمود. انواع کلات‌های آهن و همچنین کودهای سولفات آهن برای این منظور مناسب هستند. آهن کلاته شرکت زیگلر و همچنین سولفات آهن شرکت پادنا از دسته کودهایی است که می‌توانید برای تامین آهن از آنها استفاده کنید.

🔑منیزیم

یکی از عناصر بسیار مهم در تقسیم سلولی و تولید سلول‌های جدید عنصر منیزیم است که این عنصر را نیز می‌توانید از کودهای  سولفات منیزیم، نیترات منیزیم و یا منیزیم کلاته به دست بیاورید. سولفات منیزیم پرینوا و کلات منیزیم پرینوا دو کود پیشنهادی مرسین کشت است.

🔑کلسیم

استفاده از کودهای نیتروژن‌دار ممکن است باعث آبکی تر شدن بافت گیاهی و حساس شدن آن به آفات و بیماری‌ها و همچنین شرایط اقلیمی نامناسب شود. اما عنصر کلسیم با افزایش رسوبات دیواره سلولی گیاهان را نسبت به این شرایط مقاوم‌تر می‌کند بنابراین در رشد نهال‌هایی که از تغذیه نیتروژن برخوردار هستند حتماً بایستی از عنصر کلسیم نیز استفاده نمود. نیترات کلسیم شرکت پرینوا یا انواع کلات‌های کلسیم، کود هارد و کلبرون گرین هاس از جمله این کودها هستند.

کود برای رشد سریع نهال

🔑آمینو اسید و جلبک دریایی

این دو ترکیب که به صورت محلول پاشی استفاده شده و از طریق برگ‌ها جذب گیاهان می‌شوند می‌توانند به شکل مواد شبه هورمونی عمل کرده و رشد سلول‌های گیاهی را افزایش دهد و در نتیجه رشد نهال نیز بیشتر می‌شود. علاوه بر این هر دو این کودها می تواند باعث تنظیم سوخت و ساز گیاه و رشد طبیعی آنها نیز بشود. جلبک دریایی آلگارین گرین هاس و آمینو اسید نیتروآمین آگرومین پیشنهادهای مرسین کشت برای محلول پاشی هستند.

🔑کودهای ریشه زا

برای رشد مناسب نهال، حجم ریشه نیز بایستی تنظیم و مناسب باشد، بنابراین می‌توان از انواع کودهای حاوی فسفر مانند 10-52-10، اوره فسفات و یا اسید فسفریک استفاده نمود. ترکیبات اختصاصی مانند روتیج و بیو رادیکانت ریشه زایی شما را به صورت کامل تضمین می‌کنند؛ همچنین می‌توانید از انواع اسید هیومیک و اسید فولویک برای افزایش ریشه زایی نهال‌های خود استفاده کنید. اسید هیومیک شرکت زیگلر و هایپرهیوم شرکت ایکس گرین از بهترین برندهای هیومیک اسید موجود در ایران هستند که می‌توانید از آنها برای بهبود خاک خود استفاده نمایید.

🔑هوررمون‌ها

استفاده از مواد هورمونی نیز می‌تواند رشد نهال‌ها را افزایش دهد اما باید مراقب باشید تا در مصرف آنها زیاده روی نکنید چرا که زیاده‌روی در مصرف هورمون‌ها با هدف رشد گیاهان ممکن است تاثیر معکوس داده و رشد آنها را متوقف کند. شما مجاز هستید تا یک بار در اوایل فصل رویش هورمون‌هایی مانند اکسین و یا جیبرلیک اسید برای رشد نهال‌های خود به شکل محلول پاشی استفاده کنید.

🔑جمع بندی

رشد ایده آل نهال‌ها و سرعت بخشیدن به رشد و نمو آنها یک موضوع بسیار پیچیده و چند جانبه است که قطعاً با توصیه یک فرمول کودی امکان‌پذیر نیست. قبل از هر چیز بایستی شرایط رشدی نهال آماده باشد و گیاه در خاک مناسب و در اقلیم متناسب رشد کند. آبیاری و نگهداری از درخت نیز بایستی حرفه‌ای و اصولی باشد. چنانچه این موارد رعایت شده باشد می‌توان با استفاده از کودهایی نظیر کود نیتروژن بالا، آهن، منیزیم، روی، کلسیم و کودهای ریشه زا به رشد بیشتر نهال‌ها کمک کرد. پیشنهاد می‌کنیم تا چنانچه سوالی در مورد این مقاله و یا توصیه کودی برای رشد نهال دارید  با گیاه پزشکان ما به صورت مستقیم از طریق این فرم در تماس باشید.

کود برای رشد سریع نهال

مقالاتی که شاید مایل به خواندن آنها باشید

هرس های تیم ما

بازدید های تیم ما

📌 سوالات متدوال شما+پاسخ 📌

چالکود نهال‌های تازه کاشته شده با کودهای کامل گرانول هم باعث افزایش رشد اونها میشه؟

بله به این منظور می‌توانید برای هر نهال از نیم کیلو کود گرانول7-4-7 یا 5-5-5 استفاده کنید.

کود 20-20-20 و هیومیک اسید برای رشد نهال‌ها موثر هست؟

این دو کود را می‌توانید به صورت عمومی استفاده کنید اما برای رشد حرفه‌ای‌تر به کودهایی که در مقاله اشاره شد نیاز خواهید داشت.

آیا می‌تونم کودهایی که در این مقاله ذکر شده رو از فروشگاه‌هاتون تهیه کنم؟

بله تمامی موارد در تمامی شعب مرسین ‌کشت موجود است.

من تقریباً از تمامی این کودها استفاده کردم اما نتیجه خاصی روی نهال‌ها ندیدم به نظرتون علت چیست؟

علل مختلفی برای این موضوع وجود دارد و بایستی از نزدیک توسط کارشناس بررسی شود اما در اکثر مواقع بافت و ساختمان نامناسب خاک ، آبیاری اشتباه و حتی برخی از آفات و بیماری‌ها می‌تواند باعث جلوگیری از رشد نهال‌ها شود.

برای کنترل کرم ساقه خوار برنج از چه سمی استفاده کنیم؟

برای کنترل این آفت می توانید از دیازینون گرانول یا کلرپیرفوس گرانول قبل از کاشت نشاء بصورت خاک مصرف استفاده کنید

❤️ آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ با کلیک روی ستاره به آن امتیاز دهید! ❤️

(بالاترین امتیاز ستاره از سمت چپ)

54 ratings3.4/5

علی روشن بخشAuthor posts

دکتری تخصصی بیماری شناسی گیاهی aroshanb@gmail.com متخصص گیاهپزشکی، دفع آفات و بیماری های گیاهی

11 دیدگاه

 • با سلام مطالبی که نوشتید عالی بود سوالی داشتم در خصوص پیچیدگی برگ های درخت انار که شته هم نداره و بررسی که کردم علت را در ضعیف بودن خاک دیدم اقدام به کود دادن نمودم برای تقویت خاک به صورت محلول آب و کود منتها بعد از گذشت یک ماه همچنان پیچیدگی در برگ درختان وجود داشت از کود فسفر به همراهپتاسیم غلیظ استفاده کردم به همراه گوگرد اما نتیجه نگرفتم البته لازم هست خدمتتون عرض کنم که تعدادی از د خوان دچار این عارضه نشدن لطفا راهنمایی میفرمایید
  • سلام وقت بخیر ممنون از شما دوست عزیز در نظر داشته باشین که عناصر غذایی علائم کمبود و بیشبود دارند و همیشه علائم کمبود مد نظر نیست امکان داره برای شما عناصر غذایی بیش از اندازه باشه مورد بعدی این هست که شاید این علائم در اثر بیماری های ویروسی ایحاد شده باشه که را درمان خاصی نداره و علائم با کمبود عناصر غذایی بسیار شبیه هست بهترین راه برای شما انالیز کردن آب و خاک هست
 • سلام.وقت بخیر.برای رشد سریع نهال تازه کاشته شده مرکبات از چه نوع کود برای چالکود جهت ریشه زایی و رشد رویشی استفاده کنم. ممنون
  • سلام وقت بخیر در فصل بهار اولین ابیاری یا آب استارت از مخلوط کود کامل 10 52 10 و هیومیک اسید پودری ابیاری کنین و عصاره جلبک هم محلولپاشی کنید
 • سلام خدمت شما. ممنون بابت مطالب خوبتون. برا رشد نهال زیتون تازه کاشته شده میشه از کود رشد استفاده کرد،و چه نوع کود و چقدر مصرف
  • سلام وقت بخیر تشکر توجه شما برای رشد بهتر باید از کودهای کامل نیتروژن بالا به همراه هیومیک اسید پودری ابیاری کنین و محلولپاشی عصاره جلبک در ده لیتر اب بیست گرم نیتروژن بالا و ده گرم هیومیک محلولپاسی جلبک 3 در هزار لیتر اب
 • درخت زیتون پیوندی دارم و حدود سه سال هست که پیوند کردم و مادری پیوندها سال۹۲نشوندم.ولی کم رشد هستن برا رشد این نوع درخت از چه کودهای استفاده کنم ممنونم
 • سلام . مطلبتون عالی بود و بر خلاف بقیه سایت ها، شما مرسین کشتی ها حقیقت را گفتید که با یک کود نمیشه درخت را رشد داد. الان همه مهندسا یک کود معرفی میکنن میگن اینو بزن تمومه. خیلی ممنونم بابت توضیحات علمی و کاربردی شما همیشه موفق و پیروز باشید
  • سلام و ممنون بابت اظهار لطف شما. سعی تیم مرسین کشت، نگاه اصولی، علمی و غیربازاری به کشاورزی است.
 • سلام من درخت صنوبر دارم امسال سال سومش رو شروع میکنه من حجم زیادی از شاخه هاشو تا ارتفاع دو متر حرص کردم برای اینکه تنه قوی‌تر داشته باشه کارم درست بود یا غلط
  • سلام وقت بخیر وقتی یک هرس سنگین انجام می دهید بهتر هست سال بعد هرس سبکتری داشته باشین تا درخت تنش نبینه حتما درختان رو با کوددهی تقویت کنید تا تنه قوی تری داشته باشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمقالاتفروشگاهمشاوره
0